logo

•• Nielen krava mlieko dáva ••

Mlieko a výrobky z neho patria medzi naše základní potraviny. U nás i v iných európskych  krajinách sa najčastejšie konzumuje kravské mlieko a výrobky z neho sú na trhu bežne dostupné.  Nie je to však jediný druh mlieka, ktorý je u nás k dispozícii. Pomerne dostupné je aj mlieko kozie a ovčie, začína sa objavovať i mlieko oslie.

Mlieko ostatných cicavcov sa u nás bežne nekonzumuje, ale napríklad v horských oblastiach Číny bežne konzumujú mlieko jačie, pastieri v Kazachstane zase mlieko ťavie a v Peru pijú mlieko lamy. Vo Východnej Európe je už po stáročia dlhá tradícia konzumácie kobylieho mlieka.

Mlieko je základnou potravou narodených mláďat, ktoré z neho získavajú všetko, čo potrebujú pre svoj rast (základné živiny, protilátky, vitamíny atď.). Každý druh má však odlišné potreby, a preto sa svojim obsahom jednotlivé mlieka líšia:  

Množstvo základných živín v 100 g mléka podľa druhu:

                       Kravské mlieko      Kozie mlieko    Ovčie mlieko    Kobylie mlieko
Bielkoviny              3,2 g                       3,2 g                   4,6 g                      1,7 g
Tuky                       3,9 g                       4,5 g                   7,2 g                      1,4 g
Sacharidy              4,6 g                        4,3 g                  4,8 g                       7,6 g
Minerálne látky      0.7 g                        0,8 g                  0,9 g                       0,5 g

Kozie mlieko sa vyznačuje charakteristickým pachom, pre ktorý je pre mnoho ľudí konzumácia  kozích výrobkov neprijateľná. Z kozího mléka se stejně jako z kravského vyrábí různé sýry, jogurty, jogurtová mléka, kozí dezerty či ţervé.

Ovčie mlieko má jemnú, jemne nasládlu chuť, je chutné a lahodné. V niektorých krajinách  sa bežne predáva ako čerstvé, tak i zmrazené. V porovnaní s kravským mliekom je o niečo sladšie, avšak omnoho tučnejšie, aj obsah bielkovín je vyšší. Ovčie mlieko je 3x bohatšie na srvátkové  bielkoviny ako mlieko kravské a kozie, vďaka čomu je ľahko stráviteľné. K lepšej stráviteľnosti prispieva aj zloženie tukov, v ktorom je vyšší podiel mastných kyselín s krátkym a stredným reťazcom. Obsah vitamínov rozpustných v tukoch (A, D, E) je v ovčom mlieku vyšší ako v kravskom a kozom, rovnako aj vitamínov skupiny B (B1, B2, B6, B12, kyselina pantotenová, niacín, biotín). Železo sa v ovčom mlieku vyskytuje 3x viac ako v kravskom, rovnako i obsah  horčíka, zinku a vápnika je vyšší. Obsah vápnika je asi o 70 % vyšší než v kravskom mlieku, obsah zinku až 3x vyšší. Z ovčieho mlieka sa vyrábajú hlavne syry (hrudkový syr, bryndza, oštiepok, urda), ale aj jogurty, kefírové mlieka a žinčica.

Kobylie mlieko je najviac cenené vo východnej Európe, kde sa využíva ako posilňujúci prostriedok a sú mu prisudzované dokonca omladzovacie účinky.

Svojim zložením sa veľmi líši od kravského. Obsahuje málo tuku a bielkovín ale veľa laktózy a je preto podobnejšie materskému mlieku ako mlieko iných druhov zvierat. Je dvakrát menej tučné s vysokým obsahom esenciálnych mastných kyselín. Aj obsah bielkovín je takmer o polovinu nižší ako v kravskom mlieku, ale obsahuje omnoho viac srvátkových bielkovín, vďaka čomu je ľahko stráviteľné a prispieva k dobrej obranyschopnosti organizmu. Vďaka vyššiemu obsahu mliečneho cukru je oveľa sladšie.

 

Zdroj:
Výživa ve výchově ke zdraví, výukový program pro pedagogy na 2. stupni ZŠ

PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...